Prípadové štúdie car sharing

Brémy: Car sharing od roku 1990

Mesto Brémy je prístavné mesto na severe Nemecka, kde žije približne pol milióna obyvateľov. Mesto je známe svojimi iniciatívami pre svojich obyvateľov v oblasti efektívnej dopravy, ktorá je priateľská k životnému prostrediu  .

Z ulíc Brém zavedeném car sharingu „zmizlo“ 1500 áut – a mesto má cieľ dopracovať sa do roku 2020 k počtu 4500 a viac .

Car sharing predstavuje významnú súčasť týchto stratégií. Má národný štátny certifikát ako ekologická služba a je prevádzkovaná súkromnou spoločnosťou.  Momentálne (jar 2012) sa v  Brémach pohybuje okolo 170 car sharingových vozidiel, ktoré sú rozmiestnené na  46 stanovištiach po celom meste. Takýmto spôsobom  7250 užívateľov  schémy car sharingu odstavilo z ulíc Brém viac 1500 súkromných vozidiel.

To je významným prínosom, hlavne pre  ulice v centre mesta, kde je priestor veľmi obmedzený. Využitie tohto verejného priestoru na vybudovanie podzemných parkovacích garáží pre 1500 automobilov by si vyžiadalo investíciu vo výške 25-50 miliónov  €.

Reklama na električkách v Brémach: “Vždy to správne vozidlo”, upozorňuje na to, že MHD, bicyklovanie a car sharing sa navzájom dopĺňajú  .

Brusel: Partnerstvo s prevádzkovateľom verejnej hromadnej dopravy 

Európske hlavné mesto spolu s dvomi belgickými regiónmi (Valónsko a Flandersko) zaviedli služby car sharingu v roku 2003. Pri zavádzaní tohto systému využili viac ako 10-ročné skúsenosti skúseností, ktoré prevzali z Brém.

Čo hovoria užívatelia car sharingu v Belgicku o zdieľaní automobilov:

“Nepotreboval som auto každý deň a cambio bolo ideálne riešenie . Vlastniť auto bolo príliš drahé.  Nerozumiem, prečo túto službu nevyužíva viac ľudí. ” Mathieu Dupont, Brusel (zákazník od roku  2006)

Car sharing využíva najmodernejšie autá s najnižšou spotrebou, aké sú na trhu k dispozícii.

“Využívam  cambio hlavne, keď sa potrebujem prepraviť na svoje koncerty . Večer obyčajne nemám dobré vlakové spojenie a  cambio je najpohodlnejšie riešenie . Okrem toho potrebujem sem-tam väčšie auto, aby som mohol previezť materiál na predstavenie. So službou  cambio si môžem požičať väčšie auto a vždy je lacnejšie ako mať súkromné .”Wannes Cappelle, hudobník, Antverpy (zákazník od roku  2007)

“Dlho sme mali v rodine dve autá , ktoré sme neskôr obmedzili na jedno a odkedy využívame služby cambio, nevlastníme žiadne auto. Systém car sharingu využívame hlavne na krátke cesty, na dlhšie cestujeme hlavne verejnou dopravou, avšak niekedy v kombinácii s autom zo služby cambio. Keď ideme navštíviť rodinu, cestujeme vlakom to Turnhout a potom si vezmeme  cambio auto.” Frank Bombeke, Gent, zákazník od roku  2004 (jeden z prvých zákazníkov firmy  cambio vo Flandersku)

“Využívam  cambio hlavne preto, aby som ušetril. Ale zistil som, že odkedy  som účastníkom schémy zdieľania automobilov, oveľa viac rozmýšľam, či mám vôbec  ísť autom alebo nie. Tak napríklad minulú nedeľu som šiel so  svojim synom na jeho stretnutie skautov bicyklom, aj keď pršalo. Inokedy, pred car sharingom,  by som bol býval išiel autom.” Franky Van Buggenhout, Leuven (zákazník od roku  2006)