Udržateľná doprava v Bratislave podporuje Európsky týždeň mobility

Udržateľná doprava v Bratislave podporuje Európsky týždeň mobility

Týždeň od 16. do 22. septembra opäť patrí Európskemu týždňu mobility (ETM), ktorého cieľom je poukázať na problémy spojené so zvyšujúcou sa automobilovou dopravou a motivovať Európanov, aby presadli na menej znečisťujúce dopravné prostriedky, akými sú bicykle či MHD.

Do kampane sa každoročne zapája aj projekt Rozvojového programu OSN a Globálneho environmentálneho fondu Udržateľná doprava v Bratislave.

Na križovatkách nestojím

na krizovatke mam zelenu

Systém uprednostňovania električiek DPB v pilotnej fáze nainštaloval na križovatkách na Račianskej a Vajnorskej radiále.

Vďaka podpore UNDF/GEF nainštaloval Dopravný podnik systém uprednostňovania električiek na križovatkách tak, aby na semaforoch dostali automaticky zelenú a zastavovali iba na zastávkach MHD. Cestovanie električkami sa tak zrýchli o niekoľko minút. V súčasnosti je týmto komunikačným zariadením vybavených 125 električiek, ktoré sú v meste v prevádzke.

Uprednostňovanie električiek na križovatkách prinesie významné úspory v hodnote niekoľkých tisícov eur. Pri jednom zastavení električková súprava spotrebuje 1Wh trakčnej elektrickej energie, ktorý v súčasnosti stojí 0,13 €. Predpokladaná úspora trakčnej elektrickej energie môže spolu za jeden rok na troch križovatkách (Gaštanový hájik, Pekná cesta, Bojnická) dosiahnuť viac ako 11-tisíc eur.

elektricky neznecistuju

Zdroje: Dopravný podnik Bratislava, European Cyclists’ Federation

Mobilita bez stresu

Projekt v spolupráci  s magistrátom a Ministerstvom životného prostredia pripravili diskusiu Mobilita bez stresu: Naše ulice, naša voľba, ktorá vám pripomenie ako doprava vplýva na život obyvateľov v mestách. Príďte nám 18. septembra o 17:00 na Námestie SNP povedať, ako jednotlivé druhy mestskej dopravy určujú charakter vašich ulíc  a blokov.

Jazda bez áut

Pri príležitosti Dňa bez áut, ktorý sa každý rok koná 22. septembra (tento rok pripadá na pondelok), združenie zodpovedných firiem Business Leaders Forum v spolupráci s bratislava-inline a Cyklokoalíciou opäť organizuje cyklo a inline Jazdu bez áut. Cyklisti a korčuliari ju odštartujú z parkoviska za novou budovou SND v Bratislave o 18.00 hodine.

Pred samotnou jazdou môžete hrať aj o poukážky do športovej predajne a iné zaujímavé ceny. Stačí, aby ste sa v týždni od 15. do 22. septembra spolu s aspoň dvoma kolegami/kamarátmi/rodinnými príslušníkmi odfotili pri cestovaní bicyklom, na korčuliach, pešo či električkou a fotku zavesili na stránku udalosti Jazda bez áut na Facebooku. Súťaž bola podporená z prostriedkov projektu Udržateľná doprava v Bratislave.

Európsky týždeň mobility v réžii hlavného mesta

Európsky týždeň mobility v Bratislave odštartuje už v sobotu 13. septembra nočným behom ulicami mesta – Telekom Night Run. Nasledujúci deň, v nedeľu, sa Panenská ulica opäť premení na trhovisko. Bez áut bude celý týždeň aj Klobučnícka ulica pri Starej Tržnici. V stredu 17. septembra môžete sledovať súťaž o najrýchlejší dopravný prostriedok v meste. Netradičným spôsobom budete môcť podporiť aj hromadnú dopravu, a to darovaním krvi v odstavenej električke na Štúrovej ulici. Navyše celý týždeň si nemusíte kupovať lístky na denné spoje bratislavskej MHD – postačí, ak budete mať pri sebe platný vodičský preukaz.

Viac informácii, ako aj podrobný program Európskeho týždňa mobility v Bratislave nájdete na internetovej stránke hlavného mesta.