Bratislava vozí svojich susedov

Bratislava vozí svojich susedov

Do práce, školy, či za nákupmi sa môžete zviezť bez toho, aby ste vlastnili osobné auto. Stačí, ak sa pridáte k svojmu kolegovi, susedovi či známemu. Od začiatku roka 2013 funguje v Bratislave projekt „zdieľania jázd“, tzv. carpooling.

Určený je pre tých, ktorí cestujú v rovnakom čase tým istým smerom a svoju cestu môžu dokončiť spoločne v jednom aute namiesto toho, aby išiel každý zvlášť. Jeho cieľom je čo najvyššie využívanie kapacity jednotlivých vozidiel, a tým znížiť počet áut na cestách a pravdepodobnosť výskytu dopravných zápch. To v konečnom dôsledku prispieva k zlepšeniu kvality ovzdušia v meste, ako aj zdravia jeho obyvateľov.

Dvetisíc zdieľaných jázd

V priebehu jedného roka bolo v rámci projektu ZvezSuseda.sk, ktorý bol spustený magistrátom hlavného mesta Bratislava, zdieľaných viac ako 2 000 jázd po Bratislave a okolí. Spoločné jazdy podľa štatistík väčšinou organizujú ľudia z priľahlých mestských a vidieckych oblastí.

infografika072014_SKDo projektu ZvezSuseda.sk sa môžete zapojiť na internetovej stránke www.jazdomat.sk alebo cez mobilnú aplikáciu. Ponuka voľných jázd nie je obmedzená len na Bratislavu. Záujemcovia si môžu vybrať z ponuky až 12 000 jázd po celom Slovensku, Česku alebo Európe. Ponuka sa rozšírila vďaka spolupráci Jazdomatu s portálom Stopar.sk, ktorý bude od septembra fungovať na platforme Jazdomat.

Spolujazdu autom si ľudia často pletú s pojmom autostop. Svojho spolujazdca však vodiči nestretávajú pri ceste. „Spolujazda predstavuje pre vodičov možnosť, ako zaplniť miesta v aute a znížiť svoje náklady na cestu. Pre cestujúcich je táto možnosť pohodlná, rýchla a lacná. Okrem toho, tento druh cestovania pomáha šetriť životné prostredie a ponúka možnosť zoznámiť sa s novými ľuďmi,“ vysvetlil princíp fungovania Jazdomatu jeho zakladateľ Ján Mittner.

Na stránke Jazdomat.sk i Stopar.sk môžu vodiči zadať ponuku jazdy a čakajú, kto sa prihlási. Nevyhnutné sú údaje ako čas a miesto odjazdu a príjazdu, akými miestami prechádzajú a kontaktný údaj, na ktorom ich potenciálny spolujazdec môže vopred zastihnúť. Ak nie ste vodič, ale chcete niekam cestovať, môžete vyhľadať požadovanú jazdu a “prisadnúť si”. Cestujúci prispievajú vopred dohodnutou čiastkou na pohonné hmoty. Portál samotný si pritom žiadnu províziu za sprostredkovanie jazdy neúčtuje.

Spoločne jazdia aj firemníci

ZvezSuseda.sk ponúka aj špeciálnu aplikáciu pre firmy, vďaka ktorej môžu zamestnanci chodiť do práce spolu. Rôzne formy carpoolingu využívajú aj spoločnosti, ktoré sú združené v neformálnej platforme zodpovedných firiem Business Leaders Forum. Zamestnanci, ktorí bývajú ďalej od sídla/ areálu firmy sa často dohodnú a zdieľajú svoju cestu do a z práce či počas služobných výjazdov.

Firmy Dalkia, Orange alebo Slovak Telekom napríklad vyvinuli vlastnú intranetovú aplikáciu, ktorá zamestnancom pomáha nájsť záujemcov o carpooling. Hlavným podnetom k zdieľaniu jázd, či už služobných alebo súkromných, je snaha ušetriť alebo sa socializovať s kolegami.

Zdroje: Jazdomat.sk, bratislava.sk